Współpraca regionalna Alzacja-Dolny Śląsk

WROSTJA

EKOGLASS

Zamówienia publiczne

Szkolenia

Raporty OKIS

Konkursy

Wrocławskie Promocje Dobrych Książek

Wakacyjne Tanie Wrocławskie Czytanie

Spotkania Weszehradzkie

Dolnośląski Festiwal Artystyczny

Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej

Dolnośląska Akademia Plastyczna

Lekcje Kultury

Przegląd Telewizyjnych Filmów o Sztuce Szpital w kolorze


Lekcje Kultury - wizyta podopiecznych Domu Pomocy Społecznej prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Matki Bożej Nieustającej Pomocy
W dniu 30 czerwca br Dział Edukacji Kulturalnej zorganizował Lekcje Kultury dla mieszkanek Domu Pomocy Społecznej prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Matki Bożej Nieustającej Pomocy mieszczącego się przy ulicy Grunwaldzkiej 104 we Wrocławiu.
Spotkanie rozpoczęliśmy przed budynkiem Panoramy Racławickiej o godz. 11.00. Okazało się, że większa część grupy nie miała jeszcze okazji zobaczenia panoramicznego dzieła. Nic więc dziwnego, że obraz wywarł na podopiecznych Domu Pomocy Społecznej ogromne wrażenie. Podczas oglądania Panoramy Racławickiej nieustannie towarzyszyły nam słowa zachwytu i łzy wzruszenia.
Po obejrzeniu malarskiego dzieła przeszliśmy pod Pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej, który wśród niektórych uczestniczek Lekcji Kultury, pochodzących z Lwowa, przywołał wiele wspomnień. Następnie spacerowaliśmy po Parku Juliusza Słowackiego podążając w kierunku Muzeum Narodowego.
W gmachu muzeum zjedliśmy obiad, a po nim nasi goście otrzymali upominki w postaci puzzli edukacyjnych.
W dobrych nastrojach rozpoczęliśmy zwiedzanie galerii Muzeum Narodowego, które ma niezwykłe zbiory sztuki sakralnej z XIII wieku. Podziwialiśmy dzieła różnych epok ucząc się odnajdywania różnic i podobieństw zarówno w rzeźbie jak i malarstwie. Niemniej największy podziw wywołała ekspozycja malarstwa z XIX wieku, gdzie na portretach z tego okresu widoczne są cechy stylu mieszczańskiego zw. Biedermeier.
Nasze spotkanie dobiegło końca i pożegnaliśmy się w bardzo wesołym nastroju - pomimo ogólnego zmęczenia.

Mecenat nad przedsięwzięciem sprawuje Marek Łapiński - Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Strona główna