Współpraca regionalna Alzacja-Dolny Śląsk

WROSTJA

EKOGLASS

Zamówienia publiczne

Szkolenia

Raporty OKIS

Konkursy

Wrocławskie Promocje Dobrych Książek

Wakacyjne Tanie Wrocławskie Czytanie

Spotkania Weszehradzkie

Dolnośląski Festiwal Artystyczny

Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej

Dolnośląska Akademia Plastyczna

Lekcje Kultury

Przegląd Telewizyjnych Filmów o Sztuce Szpital w kolorze


Lekcje Kultury - wizyta podopiecznych Oddziału psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży Szpitala Powiatowego z Milicza.

W dniu 21 lipca br. Dział Edukacji Kulturalnej zorganizował wyjście do Panoramy Racławickiej, Muzeum Narodowego i Muzeum Poczty dla młodzieży z Oddziału psychiatrycznego Szpitala Powiatowego mieszczącego się przy ul. Grzybowej 1 w Miliczu.
Lekcje Kultury tym razem rozpoczęliśmy od zwiedzenia parku Juliusza Słowackiego, gdzie dokładnie obejrzeliśmy m.in. Pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Dużo zainteresowania wzbudził niedawno zasadzony dąb, który ma na celu przypominać o kwietniowej katastrofie pod Smoleńskiem, podczas której zginął nasz prezydent i wielu, ważnych, polskich polityków.
Następnie przeszliśmy do Panoramy Racławickiej, gdzie większość naszych gości zachwyciła się obrazem. Młodzież z Oddziału psychiatrycznego nie miała dotąd możliwości obejrzenia tego panoramicznego dzieła. Niektórzy uważali, że jest to najlepszy obraz jaki do tej pory widzieli. Największe wrażenie na naszych gościach wywarła szczegółowość przedstawienia i dynamika obrazu, która od samego początku wciąga widza w wir wydarzeń.
Po batalistycznym przedstawieniu w Panoramie Racławickiej mieliśmy okazję zobaczyć zbiory Muzeum Narodowego. Polska sztuka XX wieku wywołała u naszych gości diametralnie różne zachowania. Niektórym podobały się ciemne, powojenne obrazy Aleksandra Kobzeja, innym nowotwory Aliny Szapocznikow i instalacja "Plecy" Magdaleny Abakanowicz. Wszystkie te dzieła jednak oscylują wokół tematu człowieka i jego kondycji.
Po przerwie na obiad w kawiarni Muzeum podopieczni Oddziału psychiatrycznego otrzymali upominki w postaci puzzli edukacyjnych. Następnie przeszliśmy do Muzeum Poczty, w którym dowiedzieliśmy się o historii komunikacji i mogliśmy zobaczyć oryginalne, dawne akcesoria listonosza i zbiory dotyczące historii poczty.
Po wycieczce grupa była bardzo zmęczona, ale i zadowolona o czym świadczyły liczne podziękowania zarówno w trakcie zwiedzania, jak i po zakończonych Lekcjach Kultury.

Mecenat nad przedsięwzięciem sprawuje Marek Łapiński - Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Strona główna