Współpraca regionalna Alzacja-Dolny Śląsk

WROSTJA

EKOGLASS

Zamówienia publiczne

Szkolenia

Raporty OKIS

Konkursy

Wrocławskie Promocje Dobrych Książek

Wakacyjne Tanie Wrocławskie Czytanie

Spotkania Weszehradzkie

Dolnośląski Festiwal Artystyczny

Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej

Dolnośląska Akademia Plastyczna

Lekcje Kultury

Przegląd Telewizyjnych Filmów o Sztuce Szpital w kolorze


Lekcje Kultury - wizyta w Panoramie Racławickiej i Muzeum Poczty podopiecznych Stowarzyszenia Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej ze Świebodzic.

W dniu 28 lipca br. Dział Edukacji Kulturalnej po raz kolejny zorganizował wyjście do Panoramy Racławickiej, Muzeum Narodowego i Muzeum Poczty dla młodzieży ze Stowarzyszenia Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej ze Świebodzic.
Spotkanie rozpoczęliśmy w Panoramie Racławickiej, która przepełniona była tłumem zwiedzających. Każdy z uczestników otrzymał konspekt dotyczący historii znanej bitwy pod Racławicami, w której zwyciężyły wojska polskie. Niektórzy z uczestników chwalili się swoją wiedzą historyczną na ten temat, inni z niecierpliwością oczekiwali na moment zobaczenia dzieła.
Ogromne płótno wywarło na naszych gościach duże wrażenie. Ci, co widzieli je pierwszy raz zachwycali się iluzją przedstawienia walki oraz aranżacją, która uzupełnia malarskie dzieło.
Po zwiedzeniu rotundy kontynuowaliśmy Lekcje Kultury w parku Juliusza Słowackiego przy Pomniku Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Wiele osób ucichło po usłyszeniu tragicznej historii o polskich żołnierzach zamordowanych w 1940 roku. W spokoju i wielkim skupieniu oglądaliśmy monument, składając hołd tym, którzy zginęli w tak bestialski sposób.
Kolejnym punktem naszego spotkania była wizyta w Muzeum Narodowym, gdzie mogliśmy obejrzeć instalację upamiętniającą kataklizm w Nowym Orleanie z 2005 roku, a która powstała z 360 szuflad. Jednym z ciekawszych miejsc muzeum są zbiory rzeźby kamiennej z terenów Dolnego Śląska. Nasi goście zadawali pytania dotyczące przedstawień w ówczesnej sztuce. Czas

Lekcje Kultury tym razem rozpoczęliśmy od zwiedzenia parku Juliusza Słowackiego, gdzie dokładnie obejrzeliśmy m.in. Pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Dużo zainteresowania wzbudził niedawno zasadzony dąb, który ma na celu przypominać o kwietniowej katastrofie pod Smoleńskiem, podczas której zginął nasz prezydent i wielu, ważnych, polskich polityków.
Następnie przeszliśmy do Panoramy Racławickiej, gdzie większość naszych gości zachwyciła się obrazem. Młodzież z Oddziału psychiatrycznego nie miała dotąd możliwości obejrzenia tego panoramicznego dzieła. Niektórzy uważali, że jest to najlepszy obraz jaki do tej pory widzieli. Największe wrażenie na naszych gościach wywarła szczegółowość przedstawienia i dynamika obrazu, która od samego początku wciąga widza w wir wydarzeń.
Po batalistycznym przedstawieniu w Panoramie Racławickiej mieliśmy okazję zobaczyć zbiory Muzeum Narodowego. Polska sztuka XX wieku wywołała u naszych gości diametralnie różne zachowania. Niektórym podobały się ciemne, powojenne obrazy Aleksandra Kobzeja, innym nowotwory Aliny Szapocznikow i instalacja "Plecy" Magdaleny Abakanowicz. Wszystkie te dzieła jednak oscylują wokół tematu człowieka i jego kondycji.
Po przerwie na obiad w kawiarni Muzeum podopieczni Oddziału psychiatrycznego otrzymali upominki w postaci puzzli edukacyjnych. Następnie przeszliśmy do Muzeum Poczty, w którym dowiedzieliśmy się o historii komunikacji i mogliśmy zobaczyć oryginalne, dawne akcesoria listonosza i zbiory dotyczące historii poczty.
Po wycieczce grupa była bardzo zmęczona, ale i zadowolona o czym świadczyły liczne podziękowania zarówno w trakcie zwiedzania, jak i po zakończonych Lekcjach Kultury.

Mecenat nad przedsięwzięciem sprawuje Marek Łapiński - Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Strona główna