Współpraca regionalna Alzacja-Dolny Śląsk

WROSTJA

EKOGLASS

Zamówienia publiczne

Szkolenia

Raporty OKIS

Konkursy

Wrocławskie Promocje Dobrych Książek

Wakacyjne Tanie Wrocławskie Czytanie

Spotkania Weszehradzkie

Dolnośląski Festiwal Artystyczny

Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej

Dolnośląska Akademia Plastyczna

Lekcje Kultury

Przegląd Telewizyjnych Filmów o Sztuce Szpital w kolorze


Lekcje Kultury - wizyta w Panoramie Racławickiej i Muzeum Narodowym podopiecznych Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych z Wołowa.

W dniu 4 sierpnia br. Dział Edukacji Kulturalnej po raz kolejny zorganizował wyjście do Panoramy Racławickiej oraz Muzeum Narodowego dla podopiecznych Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych mieszczącego się przy ul. Inwalidów Wojennych 15 w Wołowie.

Spotkaliśmy się przed Panoramą Racławicką, aby przywitać i zapoznać się z bieżącym programem Lekcji Kultury. Nasi goście nie mieli dotąd okazji zwiedzenia Panoramy Racławickiej i Muzeum Narodowego. Zatem chęć obejrzenia panoramicznego dzieła była ogromna. Obraz wraz z historią bitwy, która została przedstawiona na malowidle, zaskoczył wszystkich. W grupie nastąpił pewien rozłam: młodzi mężczyźni zainteresowali się batalistycznymi scenami, kobiety natomiast zwracały większą uwagę na wyrafinowaną, iluzjonistyczną zabawę z autorów obrazu z widzami. Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że jest to "genialne dzieło".
Po wykonaniu kilku pamiątkowych zdjęć nieopodal Panoramy Racławickiej zwiedziliśmy park Juliusza Słowackiego, w którym mogliśmy obejrzeć Pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Kolejnym punktem programu Lekcji Kultury było zwiedzanie galerii Muzeum Narodowego. Naszą wizytę rozpoczęliśmy od obejrzenia zbiorów sztuki kamiennej. Następnie przeszliśmy do sztuki sakralnej z XII, gdzie mogliśmy zobaczyć oryginalne ołtarze szafowe i ówczesne malarstwo tablicowe. Po przerwie na obiad kontynuowaliśmy wycieczkę zwiedzając galerie m.in. Polskiej sztuki XIX wieku, gdzie szukaliśmy obrazu Jana Matejki "Śluby Jana Kazimierza" z 1893 roku. Aby zróżnicować wycieczkę zwiedziliśmy także zbiory sztuki polskiej XX wieku, gdzie poszczególne obrazy i rzeźby wywoływały u naszych gości wiele, trafnych skojarzeń.
Po obejrzeniu kolekcji zebraliśmy się przed gmachem muzeum, aby się pożegnać. Nasi goście otrzymali upominki w postacie puzzli edukacyjnych oraz konspekty dotyczące historii bitwy pod Racławicami wraz ze szczegółowymi informacjami na temat obrazu.

Mecenat nad przedsięwzięciem sprawuje Marek Łapiński - Marszałek Województwa Dolnośląskiego.


Strona główna