Współpraca regionalna Alzacja-Dolny Śląsk

WROSTJA

EKOGLASS

Zamówienia publiczne

Szkolenia

Raporty OKIS

Konkursy

Wrocławskie Promocje Dobrych Książek

Wakacyjne Tanie Wrocławskie Czytanie

Spotkania Weszehradzkie

Dolnośląski Festiwal Artystyczny

Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej

Dolnośląska Akademia Plastyczna

Lekcje Kultury

Przegląd Telewizyjnych Filmów o Sztuce Szpital w kolorze


Lekcje Kultury - wizyta w Panoramie Racławickiej i Muzeum Narodowym osadzonych z Zakładu Karnego Nr 1 we Wrocławiu.

Dział Edukacji Kulturalnej Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu w dniu 27 sierpnia br. po raz pierwszy zorganizował Lekcje Kultury dla 17 osadzonych z Zakładu Karnego Nr 1 mieszczącego się przy ulicy Kleczkowskiej 35 we Wrocławiu. Opiekunami grupy byli: kapitan Krzysztof Żyszkiewicz oraz kapitan Sławomir Spór, koordynatorem ze strony OKIS-u była kierownik Działu Edukacji Kulturalnej Agnieszka Prusak-Cybulska.

Zgodnie z planem spotkaliśmy się przed budynkiem Panoramy Racławickiej, aby po chwili podziwiać panoramiczne dzieło. Wielu naszych gości nie widziało do tej pory tego obrazu, więc w skupieniu oglądali przedstawioną historię - zwycięstwa wojsk polskich w bitwie pod Racławicami w 1794 roku. Niektórzy nie ukrywali, ze bezpośredni odbiór jest zdecydowanie lepszy niż np. oglądanie reprodukcji tego obrazu w albumach. Wśród uczestników Lekcji Kultury znalazły się osoby, które nie dość, że wybrały swój ulubiony fragment obrazu, to po wyjściu z Panoramy Racławickiej chętnie dzieliły się swoimi spostrzeżeniami.
Po drodze do Muzeum Narodowego przeszliśmy Parkiem Juliusza Słowackiego, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć Pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej i przypomnieć historię zamordowanych żołnierzy w 1940 roku.
Korzystając z pogody spacerując po parku dotarliśmy do gmachu Muzeum Narodowego. Rozpoczęliśmy zwiedzanie od tymczasowej wystawy Floodwall amerykańskiej artystki Jany Napoli. Wystawa miała za zadanie przypominać o ludziach i ich dobytku, który został zabrany przez huragan, a potem przez powódź. Smutne wydarzenia z Nowego Orleanu z 2005 roku, niektórym skojarzyły się z powodziami, które ostatnio nawiedziły nie tylko Polskę.
Następnie zobaczyliśmy zbiory rzeźby kamiennej z XII i XIII wieku, po której zwiedziliśmy kolekcje średniowiecznej sztuki Śląska. Jeden z tryptyków z XIV wieku przedstawiający Koronację Marii został przez naszych gości skojarzony z Ołtarzem Wita Stwosza w Krakowie. Po krótkim wykładzie na temat średniowiecznej sztuki sakralnej udaliśmy się na obiad do kawiarni muzeum. Po obiedzie przystąpiliśmy do zwiedzania galerii Współczesnej Sztuki XX wieku, gdzie można zobaczyć dzieła wielu, wybitnych, polskich artystów. Nasi goście z zaciekawieniem oglądali obrazy wczesnej awangardy, które zdecydowanie różniły się od wcześniej widzianych obrazów. Dyskutowaliśmy m.in. na temat drewnianych rzeźb Jerzego Beresia, instalacji Józefa Szajny, rozmawialiśmy także o technice asamblażu na przykładzie twórczości Władysława Hasiora.

W trakcie naszej wycieczki każdy z uczestników Lekcji Kultury otrzymał konspekt dotyczący historii obrazu znajdującego się w Panoramie Racławickiej.

Zadowolenie i chęć dalszej współpracy zostało ujęte w jedno słowo " Dziękujemy!". Takim oto okrzykiem została pożegnana Pani Agnieszka Prusak-Cybulska kierownik Działu Edukacji Kulturalnej.

Mecenat nad przedsięwzięciem sprawuje Marek Łapiński - Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Strona główna