Współpraca regionalna Alzacja-Dolny Śląsk

WROSTJA

EKOGLASS

Zamówienia publiczne

Szkolenia

Raporty OKIS

Konkursy

Wrocławskie Promocje Dobrych Książek

Wakacyjne Tanie Wrocławskie Czytanie

Spotkania Weszehradzkie

Dolnośląski Festiwal Artystyczny

Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej

Dolnośląska Akademia Plastyczna

Lekcje Kultury

Przegląd Telewizyjnych Filmów o Sztuce Szpital w kolorze


Lekcje Kultury - wizyta w Panoramie Racławickiej i Muzeum Narodowym podopiecznych z Dziennego Domu Pomocy mieszczącego się przy ul. Skwierzyńskiej 23 we Wrocławiu.

W dniu 8 września br. Dział Edukacji Kulturalnej Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu zorganizował Lekcje Kultury dla podopiecznych z Dziennego Domu Pomocy mieszczącego się przy
ulicy Skwierzyńskiej 23 we Wrocławiu. Tradycyjnie spotkanie rozpoczęliśmy przed budynkiem Panoramy Racławickiej umilając sobie czas oczekiwania na seans rozmową o dziejach Wrocławia.
Dzieło XIX-wiecznych malarzy wywarło na naszych gościach niezapomniane wrażenie tym bardziej, że wśród zwiedzających znalazły się osoby, które nie miały dotąd możliwości obejrzenia Panoramy Racławickiej. Poszczególne fragmenty obrazu zostały dokładnie przeanalizowane przez naszych gości, niektórzy wskazywali na dowódców, którzy wyglądali "jak żywi", inni podziwiali przedstawienia koni i naturę, kolejni zachwycali się plastycznym ujęciem bitwy.
W trakcie zwiedzania grupa otrzymała konspekty zawierające informacje na temat dziejów i historii obrazu.
Następnie korzystając z pięknej pogody spacerowaliśmy po Parku Juliusza Słowackiego i przy Pomniku Ofiar Zbrodni Katyńskich minutą ciszy uczciliśmy śmierć zamordowanych żołnierzy. Wzruszające przedstawienie cierpiącej matki opłakującej syna nawiązuje nie tylko do tragicznych wydarzeń z 1940 roku, ale do przedstawień ikonograficznych Piety.
Zwiedzanie Muzeum Narodowego zostało poprzedzone krótkim wykładem na temat obyczajów i tendencji artystycznych w sztuce polskiej XIII i XIV wieku.
Po obejrzeniu galerii z rzemiosłem artystycznym sztuki średniowiecznej poszliśmy do muzealnej kawiarni na obiad. Po przerwie zwiedziliśmy tymczasową wystawę "Dawne żelazka i sprzęty do prania", którą można oglądać w gmachu Muzeum Narodowego do 26 września br.
Ekspozycja urzekła wszystkich uczestników Lekcji Kultury m.in. tym, że unikatowe przedmioty, które towarzyszą człowiekowi od starożytności uczestniczą w naszym życiu po dzień dzisiejszy. Mieliśmy okazję zobaczyć aranżację pomieszczenia krawieckiego i sprzętów np. do plisów, różnego rodzaju nożyc, magli i wreszcie pralek począwszy od najstarszych do nowoczesnych. Wystawie towarzyszyły także obrazy, które uzupełniały całość. Najwięcej jednak uwagi nasi goście poświęcili podziwiając pięknie wykonane żelazka na dusze i węgiel. Niektóre panie wzruszyły się widząc tradycyjne kijanki, które kojarzyły się im z dzieciństwem. (Kijanka jest to kij lub drewniana łopatka, za pomocą której uderzano brudne ubrania, które mogły być ułożone na kamieniach lub stołku. Przeważnie tę czynność wykonywano w rzece).
Wielką ciekawość wzbudziły także oryginalne, drewniane pralki z początków XX wieku oraz magle. Wśród naszych gości były osoby, które pracowały na maglach i z chęcią podzieliły się swoimi doświadczeniami opowiadając m.in. o zasadach działania tego sprzętu.
Zakończyliśmy Lekcje Kultury mocno poruszeni wspólnym zwiedzaniem.


Mecenat nad przedsięwzięciem sprawuje Marek Łapiński - Marszałek Województwa Dolnośląskiego.


Strona główna