Współpraca regionalna Alzacja-Dolny Śląsk

WROSTJA

EKOGLASS

Zamówienia publiczne

Szkolenia

Raporty OKIS

Konkursy

Wrocławskie Promocje Dobrych Książek

Wakacyjne Tanie Wrocławskie Czytanie

Spotkania Weszehradzkie

Dolnośląski Festiwal Artystyczny

Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej

Dolnośląska Akademia Plastyczna

Lekcje Kultury

Przegląd Telewizyjnych Filmów o Sztuce Szpital w kolorze


Lekcje Kultury - wizyta w Panoramie Racławickiej i Muzeum Narodowym dzieci z rodzin dotkniętych powodzią z Zawidowa i Bogatyni.

W dniu 17 września br. Dział Edukacji Kulturalnej Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu zorganizował tym razem Lekcje Kultury dla czterdziestoosobowej grupy dzieci i młodzieży z terenów dotkniętych powodzią - Zawidowa i Bogatyni, którzy po raz pierwszy mieli okazję zobaczyć Wrocław i zwiedzić ośrodki kulturalne takie jak Panorama Racławicka i Muzeum Narodowe.
Nasi goście przyjechali z niewielkim opóźnieniem, więc Lekcje Kultury wyjątkowo rozpoczęliśmy od zobaczenia Pomnika Ofiar Zbrodni Katyńskiej, który znajduje się w Parku. J. Słowackiego.
Młodzież po wnikliwej obserwacji bardzo szybko rozszyfrowała przesłanie tego pełnego emocji monumentu zwracając szczególną uwagę na cierpienie i ból kobiety na której kolanach leżał mężczyzna z wiązanymi rękama i śladem po strzale w głowie.
Dużo uwagi poświęciliśmy też przywołaniu niedalekiej przeszłości, a mianowicie wspominaliśmy kwietniową katastrofę lotniczą z tego roku, podczas której zginął Prezydent Polski - Lech Kaczyński wraz z innymi, sławnymi osobistościami.
Następnie przeszliśmy do gmachu Muzeum Narodowego, który jest stałym punktem programu Lekcji Kultury. Rozpoczęliśmy zwiedzanie od obejrzenia Śląskiej Sztuki Kamiennej XII-XVI w.
Na podstawie tej kolekcji nasi goście dowiedzieli się z czego wykonane były ówczesne rzeźby i elementy architektoniczne oraz jaką pełniły funkcję. Pomimo długiej podróży młodzież wykazywała wiele energii i zaangażowania podczas zwiedzania muzeum. Wszystkich zaskoczyła wystawa znajdująca się na parterze gmachu tj.: Dawne żelazka i sprzęty do prania. Tymczasowa ekspozycja okazała się kopalnią wiedzy na temat unikatowych pralek z początku XX wieku i dawnych sprzętów używanych m.in. w krawiectwie.
Po obejrzeniu tych zbiorów udaliśmy się na obiad do kawiarni muzeum. Podczas wizyty w Muzeum Narodowym zaszczycił nas swoją obecnością Wicemarszałek Jerzy Łużniak. W imieniu uczestników Lekcji Kultury Wicemarszałek Jerzy Łużniak i pomysłodawca programu Lekcji Kultury Agnieszka Prusak-Cybulska, otrzymali pamiątkowe monety z Bogatyni, które przekazał Dyrektor Ośrodka Kultury w Zawidowie - Paweł Kamiński.
Po tej miłej chwili i zrobieniu wspólnych, pamiątkowych zdjęć kontynuowaliśmy zwiedzanie Muzeum Narodowego w galerii Sztuki Polskiej XVII i XIX w. Na dłużej zatrzymaliśmy się przy nie dokończonym obrazie Jana Matejki Śluby Jana Kazimierza z 1893 roku. Nasi spostrzegawczy goście z łatwością odgadli, który fragment dzieła wyróżnia się szkicowym opracowaniem.
Przejście do kolekcji Polskiej Sztuki Współczesnej rozpoczęliśmy od gry edukacyjnej, która polegała na odnalezieniu dzieła sztuki na podstawie czarno-białej reprodukcji . Cała grupa podeszła do zadania z dużym zaangażowaniem i w nasze poszukiwania zostały uwieńczone sukcesem. Wspólnie opisaliśmy technikę poszukiwanego dzieła - Ikara z 1962 roku, którego twórcą jest Władysław Hasior. Następnie zwiedzaliśmy dalszą część ekspozycji, która zaskakuje różnorodnością nowatorskich technik wyróżniających się w dziełach m.in. Magdaleny Abakanowicz, Jana Kucza, Tadeusza Kantora, Władysława Hasiora. Bogate zbiory Muzeum wyróżniają się także zróżnicowaną tematyką dotykającą np. sfery kobiety (Izabela Gustomska, Natalia Lach-Lachowicz).
Po wizycie w Muzeum Narodowym poszliśmy do Panoramy Racławickiej. Nasi goście podczas oglądania panoramy bitwy nie mogli wyjść z podziwu dla umiejętności artystów i konserwatorów, którzy pracowali przy tym dziele. Niektórzy pragnęli znaleźć się jak najbliżej obrazu i wejść przed barierkę, innych ciekawiły techniczne szczegóły dotyczące płótna np. w jaki sposób je przewożono, jak połączono pojedyncze fragmenty itp. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali słów lektora.
Lekcje Kultury powoli dobiegały końca. Na zakończenie nasi goście otrzymali konspekty zawierające informacje dotyczące dziejów i historii obrazu, krzyżówki - których hasła są związane z wizytą we Wrocławiu oraz puzzle edukacyjne.
Mecenat nad przedsięwzięciem sprawuje Marek Łapiński - Marszałek Województwa Dolnośląskiego.


Strona główna