Współpraca regionalna Alzacja-Dolny Śląsk

WROSTJA

EKOGLASS

Zamówienia publiczne

Szkolenia

Raporty OKIS

Konkursy

Wrocławskie Promocje Dobrych Książek

Wakacyjne Tanie Wrocławskie Czytanie

Spotkania Weszehradzkie

Dolnośląski Festiwal Artystyczny

Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej

Dolnośląska Akademia Plastyczna

Lekcje Kultury

Przegląd Telewizyjnych Filmów o Sztuce Szpital w kolorzeLekcje Kultury - wizyta w Panoramie Racławickiej i Muzeum Narodowym podopiecznych z Dziennego Domu Pomocy Społecznej mieszczącego się przy ul. Komuny Paryskiej 11 we Wrocławiu.

Dnia 30 września br. Dział Edukacji Kulturalnej Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu zorganizował Lekcje Kultury dla grupy z Dziennego Domu Pomocy Społecznej mieszczącego się przy ul. Komuny Paryskiej 11 we Wrocławiu.
Zgodnie z planem Lekcji Kultury zwiedziliśmy Panoramę Racławicką, Pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz Muzeum Narodowe.
Nasi goście z ogromnym zaangażowaniem słuchali historii obrazu i opisu fragmentów płótna. Po półgodzinnym seansie wspólnie dyskutowaliśmy na temat widzianego dzieła. Po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia przy budynku Panoramy Racławickiej przeszliśmy parkiem J. Słowackiego do Pomnika Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Widząc pomnik, niektóre osoby połączyły dwa dramatyczne wydarzenia w historii Polski: morderstwo żołnierzy w 1940 roku m.in.. w Katyniu i katastrofę pod Smoleńskiem z kwietnia tego roku.
Dalsza część Lekcji Kultury odbyła się w Muzeum Narodowym, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć tymczasową wystawę "Skarb średzki". Ta niewielka ekspozycja w holu Muzeum zachwyciła wszystkich dokładnością rzemieślników działających w XIII wieku. Następnie przeszliśmy do galerii sztuki polskiej XIX wieku, gdzie podziwialiśmy ówczesne portrety arystokracji. Niektóre osoby wśród namalowanych postaci, starały się odnaleźć swoich przodków. Zachwycaliśmy się światłem Canaletta, drobiazgowością Jana Matejki, ruchem na obrazach Piotra Michałowskiego.
W przerwie zjedliśmy obiad w kawiarni Muzeum, a po nim kontynuowaliśmy zwiedzanie innych galerii np.. widzieliśmy piękne zbiory mebli "Cassone i credenza. Meble włoskie XVI-XVII wieku". Najwięcej jednak wrażeń dostarczyła nam polska sztuka współczesna. Nasi goście chętnie dzielili się spostrzeżeniami i własnymi odczuciach. Dzięki różnorodnym obrazom mogliśmy porównać różnice pomiędzy dziełami z różnych epok, zwłaszcza w dziedzinie malarstwa portretowego.
Nasi goście dowiedzieli się m.in. na czym polegała metoda malarska Leona Chwistka, jakie środki malarskie najbardziej działają na widza i jakie tematy były poruszane w sztuce polskiej XX wieku.
Czas spędzony na zwiedzaniu minął nam bardzo szybko. Pełni wrażeń pożegnaliśmy się w Muzeum Narodowym. Podczas Lekcji Kultury nasi goście otrzymali konspekty zawierające informacje o historii Panoramy Racławickiej, Pomnika Ofiar Zbrodni Katyńskiej i Muzeum Narodowego oraz puzzle edukacyjne.

Mecenat nad przedsięwzięciem sprawuje Marek Łapiński - Marszałek Województwa Dolnośląskiego.


Strona główna