Współpraca regionalna Alzacja-Dolny Śląsk

WROSTJA

EKOGLASS

Zamówienia publiczne

Szkolenia

Raporty OKIS

Konkursy

Wrocławskie Promocje Dobrych Książek

Wakacyjne Tanie Wrocławskie Czytanie

Spotkania Weszehradzkie

Dolnośląski Festiwal Artystyczny

Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej

Dolnośląska Akademia Plastyczna

Lekcje Kultury

Przegląd Telewizyjnych Filmów o Sztuce Szpital w kolorze


Lekcje Kultury- wizyta w Panoramie Racławickiej i Muzeum Narodowym grupy z Domu Pomocy Społecznej "Prząśnik" w Brenniku

W dniu 6 października 2010 r. Dział Edukacji Kulturalnej Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu, którego Kierownikiem jest Agnieszka Prusak-Cybulska zorganizował Lekcje Kultury tym razem dla grupy z Domu Pomocy Społecznej "Prząśnik" w Brenniku.
Spotkaliśmy się o godz. 10.00 w budynku Panoramy Racławickiej. W trakcie krótkiej rozmowy dowiedzieliśmy się, że tylko pojedyncze osoby były kiedykolwiek we Wrocławiu. Podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Brenniku z niecierpliwością oczekiwali więc na rozpoczęcie seansu, który okazał się niezapomnianą chwilą. Będąc na platformie widokowej poza informacjami wygłaszanymi przez lektora, słychać było słowa zachwytu naszych gości np. "przepiękne", "oszałamiające", "cudowne". Niektórzy ze łzami w oczach pożegnali panoramiczne dzieło.
Silne wrażenia wywołał także Pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej, który znajduje się w parku J. Słowackiego i porusza m.in. takie tematy jak śmierć, cierpienie, brutalność.
Następnie przeszliśmy pod gmach Muzeum Narodowego, gdzie grupa miała krótką prelekcję na temat architektury Muzeum. Nasi goście zwracali uwagę przede wszystkim na wnętrza. Jasny, przestronny, wewnętrzny dziedziniec szczególnie spodobał się grupie. Podczas zwiedzania podopieczni Domu Pomocy Społecznej poznali techniki rzemiosła artystycznego, które były spopularyzowane w sztuce XIII i XIV wieku oraz dowiedzieli się jakie tematy występowały w malarstwie ołtarzowym w ówczesnym czasie.
W trakcie zwiedzania zjedliśmy obiad w kawiarni , a po nim nasi goście otrzymali puzzle edukacyjne.
Aby skonfrontować różne epoki obejrzeliśmy galerię sztuki z XVII wieku, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć dzieła wybitnego malarza śląskiego baroku Michaela Leopolda Willmana, który realizował zamówienia zakonników z Lubiąża.
Dużo radości sprawiły naszym gościom obrazy pochodzące z XVIII wieku, które przedstawiały barwne krajobrazy. Wiele osób długo wpatrywały się w płótna pełne drzew, pól lub gór.
W podziękowaniu za możliwość udziału w Lekcjach Kultury, grupa przekazała ręcznie zrobione bukiety kwiatów.

Mecenat nad przedsięwzięciem sprawuje Marek Łapiński - Marszałek Województwa Dolnośląskiego.Strona główna