Współpraca regionalna Alzacja-Dolny Śląsk

WROSTJA

EKOGLASS

Zamówienia publiczne

Szkolenia

Raporty OKIS

Konkursy

Wrocławskie Promocje Dobrych Książek

Wakacyjne Tanie Wrocławskie Czytanie

Spotkania Weszehradzkie

Dolnośląski Festiwal Artystyczny

Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej

Dolnośląska Akademia Plastyczna

Lekcje Kultury

Przegląd Telewizyjnych Filmów o Sztuce Szpital w kolorze


Lekcje Kultury - zwiedzanie Panoramy Racławickiej oraz kolekcji Muzeum Narodowego wychowanków ze Specjalnego Ośrodka Wychowawczego w Wierzbicach

Dział Edukacji Kulturalnej Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu, którego kierownikiem jest Agnieszka Prusak-Cybulska zorganizował Lekcje Kultury dla grupy młodzieży ze Specjalnego Ośrodka Wychowawczego w Wierzbicach. Spotkanie odbyło się 20 października 2010 roku.
Zgodnie z programem Lekcji Kultury rozpoczęliśmy zwiedzanie od obejrzenia XIX wiecznego dzieła znajdującego się w Panoramie Racławickiej. Znaczna część grupy była zaskoczona ogromnym, realistycznym płótnem, ponieważ do tej pory nie wszyscy mieli okazję zobaczyć sławny obraz. Dużo radości sprawiało naszym gościom odnajdywanie opisywanych przez lektora fragmentów dzieła.
Po zwiedzeniu Panoramy Racławickiej udaliśmy się do Muzeum Narodowego. Naszą wędrówkę po muzeum rozpoczęliśmy od zbiorów sztuki kamiennej, gdzie nasi goście zapoznali się z tendencjami artystycznymi jakie panowały w XIII wieku. Nasi goście chętnie dzielili się swoją wiedzą, która okazała się bardzo rozległa zwłaszcza w znajomości obyczajów ludzi żyjących w średniowieczu.
Następnie zjedliśmy obiad w kawiarence muzeum, po którym nasi goście otrzymali konspekty zawierające informacje na temat historii Panoramy Racławickiej i obrazu oraz Muzeum Narodowego, natomiast Kierownik Działu Edukacji Kulturalnej Agnieszka Prusak-Cybulska z rąk jednego z wychowanków Specjalnego Ośrodka Wychowawczego, otrzymała ręcznie robioną kartkę z podziękowaniami.
Po tej miłej chwili kontynuowaliśmy zwiedzanie Muzeum w galerii Sztuki Polskiej XX wieku.
Najwięcej radości sprawiło szukanie znaczeń w instalacjach i rzeźbie współczesnej. Wiele czasu poświęciliśmy "Abakanom" Magdaleny Abakanowicz, oraz rzeźbom Jerzego Beresia, Aliny Szapocznikow i Józefa Szajny. Każdy z wyżej wymienionych artystów korzystał z innych materiałów plastycznych, każda rzeźba, czy instalacja kieruje uwagę widza na odmienne problemy artystyczne i tematy. Różnorodność sztuki polskiej wywołała w naszych gościach różne postawy. Jedni chwalili artystów inni twierdzili, że jest to sztuka bardzo pesymistyczna i dołująca. Były też osoby, które odważnie i trafnie interpretowały dzieła. Grupa pomimo zmęczenia chętnie uczestniczyła w dyskusji. Rozmawialiśmy o sztuce, ale i o codziennym życiu zwłaszcza o pasjach i marzeniach naszych gości.

Strona główna