Współpraca regionalna Alzacja-Dolny Śląsk

WROSTJA

EKOGLASS

Zamówienia publiczne

Szkolenia

Raporty OKIS

Konkursy

Wrocławskie Promocje Dobrych Książek

Wakacyjne Tanie Wrocławskie Czytanie

Spotkania Weszehradzkie

Dolnośląski Festiwal Artystyczny

Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej

Dolnośląska Akademia Plastyczna

Lekcje Kultury

Przegląd Telewizyjnych Filmów o Sztuce Szpital w kolorze


Lekcje Kultury - wyjście do Opery Wrocławskiej na spektakl "Rigoletto" Giuseppe Verdiego 70 podopiecznych z placówek społecznych z województwa dolnośląskiego

W dniu 22 października 2010 roku o godz. 19.00 w gmachu Opery Wrocławskiej odbyło się przedstawienie w trzech aktach "Rigoletto" Giuseppe Verdiego. W widowisku uczestniczyło 70 podopiecznych z pięciu dolnośląskich placówek społecznych tj.: Dom Pomocy Społecznej "Junior" w Miłkowie, Noclegownia dla Bezdomnych Mężczyzn Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta przy ul. Małachowskiego we Wrocławiu, Ośrodek Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem przy ul. Obornickiej we Wrocławiu, Warsztat Terapii Zajęciowej dla osób upośledzonych "Muminki" Fundacji im. Brata Alberta przy ul. J. Kasprowicza we Wrocławiu.
Wyjście do opery zorganizował Dział Edukacji Kulturalnej Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu, którego kierownikiem jest Agnieszka Prusak-Cybulska.
Z większością zaproszonych gości spotkaliśmy się o godz. 18.30 w holu Opery i z niecierpliwością oczekiwaliśmy na moment rozpoczęcia przedstawienia. Niektórzy gmach Opery Wrocławskiej znali tylko z zewnątrz, tym większe było ich zaskoczenie kiedy zobaczyli wnętrze budynku.
Nasi goście z przejęciem obserwowali każdy element dekoracji, a gdy tylko kurtyna odsłoniła scenę i słychać było pierwsze dźwięki muzyki, na widowni zapadła absolutna cisza. Na twarzach naszych gości odbijały się wszystkie uczucia od zachwytu i radość po smutek i złość Widać było, że przejmujące losy głównych bohaterów - błazna Rigoletto i jego córki, nie są im obojętne. Kapryśny los tych postaci odgrywał się na tle zmieniającej się scenografii, która urzekała światłem i pomysłowością. Często po dłuższych partiach operowych nasi goście klaskali i z entuzjazmem krzyczeli "Brawo!".
W trakcie przerw wymienialiśmy się wrażeniami i zgadywaliśmy ciąg dalszy historii. Ani się obejrzeliśmy kiedy spektakl dobiegł końca. Opera podobała się wszystkim pomimo dramatycznego zakończenia. Nasi goście wspominali magiczną atmosferę panująca podczas przedstawienia i z uśmiechem na ustach rozstawali się ze światem muzyki, śpiewu i koloru.

Mecenat nad przedsięwzięciem sprawuje Marek Łapiński - Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Strona główna