Współpraca regionalna Alzacja-Dolny Śląsk

WROSTJA

EKOGLASS

Zamówienia publiczne

Szkolenia

Raporty OKIS

Konkursy

Wrocławskie Promocje Dobrych Książek

Wakacyjne Tanie Wrocławskie Czytanie

Spotkania Weszehradzkie

Dolnośląski Festiwal Artystyczny

Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej

Dolnośląska Akademia Plastyczna

Lekcje Kultury

Przegląd Telewizyjnych Filmów o Sztuce Szpital w kolorze


Lekcje Kultury - zwiedzanie Panoramy Racławickiej, Pomnika Ofiar Zbrodni Katyńskich oraz kolekcji Muzeum Narodowego wychowanków z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego "Caritas" Archidiecezji Wrocławskiej w Dobroszycach

Dział Edukacji Kulturalnej Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu, którego kierownikiem jest Agnieszka Prusak-Cybulska w dniu 27 października 2010 r. zorganizował kolejne Lekcje Kultury
dla grupy z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego "Caritas" Archidiecezji Wrocławskiej w Dobroszycach.
Spotkanie rozpoczęliśmy w Panoramie Racławickiej, która wywarła ogromne wrażenie na naszych gościach m.in. z powodu iluzorycznych rozwiązań twórców dzieła. Niezwykle realistyczne przedstawienie bitwy zahipnotyzowało grupę. Po raz pierwszy podopieczni Ośrodka Szkolno-Wychowawczego zetknęli się z tego typu dziełem.
Po zwiedzeniu Panoramy Racławickiej przeszliśmy parkiem Juliusza Słowackiego pod Pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Zarówno monument przypominający religijne przedstawienie Piety, jak i dramatyczna historia związana z powstaniem pomnika, wywołały w grupie smutek i melancholię.
Następnie poszliśmy do Muzeum Narodowego, gdzie oglądaliśmy głównie zbiory sztuki śląskiej z XIV, XVI i XVII wieku oraz zbiory sztuki polskiej z XIX wieku. Podczas zwiedzania gmachu Muzeum młodzież zwracała szczególną uwagę na rzemiosło artystyczne. Z zainteresowaniem podopieczni oglądali przedmioty użytkowe tj. konwy, kielichy, a także miecze, topory i fragmenty zbroi.
Nasi goście nauczyli się m.in. jak rozróżniać obrazy i rzeźbę poszczególnych epok. W trakcie zwiedzania zjedliśmy obiad w muzealnej kawiarni, po którym kontynuowaliśmy oglądanie kolekcji. Oglądając obiekty nieustanie wymienialiśmy się wrażeniami. Młodzież zrozumiała, że nie wystarczy przeczytać tytuł dzieła, aby je rozszyfrować. Wiele ważnych szczegółów jest ukrywanych przez autora obrazu, czy rzeźby.
W trakcie Lekcji Kultury nasi goście otrzymali konspekt z zakres u historii powstania Panoramy Racławickiej i Muzeum Narodowego oraz puzzle edukacyjne.

Mecenat nad przedsięwzięciem sprawuje Marek Łapiński - Marszałek Województwa Dolnośląskiego

Strona główna