Współpraca regionalna Alzacja-Dolny Śląsk

WROSTJA

EKOGLASS

Zamówienia publiczne

Szkolenia

Raporty OKIS

Konkursy

Wrocławskie Promocje Dobrych Książek

Wakacyjne Tanie Wrocławskie Czytanie

Spotkania Weszehradzkie

Dolnośląski Festiwal Artystyczny

Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej

Dolnośląska Akademia Plastyczna

Lekcje Kultury

Przegląd Telewizyjnych Filmów o Sztuce Szpital w kolorze


Lekcje Kultury - wizyta w Panoramie Racławickiej i Muzeum Narodowym mieszkańców z Domu Pomocy Społecznej w Nowej Rudzie

W dniu 3 listopada 2010 r. Dział Edukacji Kulturalnej Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu, którego kierownikiem jest Agnieszka Prusak-Cybulska zorganizował kolejne Lekcje Kultury
tym razem dla podopiecznych z Domu Pomocy Społecznej w Nowej Rudzie oraz osób z Domu Pomocy Społecznej w Jugowie. Nasi goście do tej pory nie mieli okazji zwiedzać takich placówek jak Panorama Racławicka i Muzeum Narodowe. Grupa z ogromnym skupieniem i zaangażowaniem oglądała panoramiczny obraz. Podczas zwiedzania wielokrotnie powtarzały się słowa zachwytu i że obraz "wygląda jak żywy". Jedna z mieszkanek Domu Pomocy Społecznej wzruszyła się na widok tak dokładnego i realistycznego przedstawienia koni. Inna osoba np. chciała wejść do namalowanej chaty. Wszyscy po obejrzeniu Panoramy Racławickiej zgodzili się, że jest to najpiękniejsze i najbardziej niesamowite dzieło, jakie do tej pory widzieli. Po wizycie w Panoramie Racławickiej grupa otrzymała konspekt dotyczący historii obrazu i Muzeum Narodowego.
Następnie przeszliśmy pod Pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej, gdzie nasi goście złożyli wieniec kwiatów. Po krótkiej rozmowie na temat wydarzeń z 1940 roku spacerowym krokiem przeszliśmy do Muzeum.
Podopieczni Domu Pomocy Społecznej zwracali uwagę na każdy szczegół np. wewnętrzny dziedziniec pięknego gmachu skojarzył się grupie z salą balową. Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy w galerii sztuki kamiennej, po czym przeszliśmy do sztuki średniowiecznej XIII i XIV wieku. Nasi goście byli bardzo rozmowni i z ciekawością oglądali eksponaty. Grupa uważnie słuchała wykładu na co należy zwracać uwagę oglądając m.in. nastawy ołtarzowe, rzeźbę i malarstwo tablicowe. Podczas zwiedzania mieliśmy przerwę na obiad w kawiarni muzealnej, a po zakończonych Lekcjach Kultury grupa dostała upominki w postaci puzzli edukacyjnych, a Dział Edukacji Kulturalnej otrzymał serdecznie podziękowania od uczestników spotkania.

Mecenat nad przedsięwzięciem sprawuje Marek Łapiński - Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Strona główna