Współpraca regionalna Alzacja-Dolny Śląsk

WROSTJA

EKOGLASS

Zamówienia publiczne

Szkolenia

Raporty OKIS

Konkursy

Wrocławskie Promocje Dobrych Książek

Wakacyjne Tanie Wrocławskie Czytanie

Spotkania Weszehradzkie

Dolnośląski Festiwal Artystyczny

Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej

Dolnośląska Akademia Plastyczna

Lekcje Kultury

Przegląd Telewizyjnych Filmów o Sztuce Szpital w kolorze


Lekcje Kultury - wizyta w Panoramie Racławickiej i Muzeum Narodowym mieszkańców z Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu

W dniu 10 listopada 2010 r. Dział Edukacji Kulturalnej Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu, którego kierownikiem jest Agnieszka Prusak-Cybulska po raz kolejny zorganizował kolejne Lekcje Kultury i tym razem naszymi gośćmi byli mężczyźni z Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu.
Grupa z radością i ogromnym zainteresowaniem oglądała sławny obraz znajdujący się w budynku Panoramy Racławickiej. Niektóre osoby były tak zachwycone dziełem, że w takcie spaceru po pobliskim parku opowiadały o swoich doznaniach.
Program Lekcji Kultury obejmuje także zwiedzanie Muzeum Narodowego, które zostało poprzedzone wizytą pod Pomnikiem Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Starsze osoby ze wzruszeniem oglądały przejmujący pomnik. Obejrzeliśmy go ze wszystkich stron, ponieważ na całość pomnika składają się figury matki opłakującej syna i anioła śmierci oraz bloki kamienne z nazwami obozów jenieckich i nazwami miejscowości, gdzie znaleziono masowe groby.
Najwięcej radości poza Panoramą Racławicką sprawiła naszym gościom możliwość obejrzenia galerii Muzeum Narodowego. Odkrywanie sztuki dawnej i współczesnej okazało się nowym doświadczeniem zwłaszcza oglądanie ekspozycji ze sztuką współczesną, gdzie można zobaczyć barwne obrazy takich artystów jak: Artur Nacht-Samborski, Tadeusz Dominik, czy Stefan Gierowski. Staraliśmy się wspólnie odnaleźć główne motywy jakie intrygowały wyżej wymienionych artystów i w jaki sposób starali się oddać np. naturę czy materię.
Wielkim zaskoczeniem dla naszych gości była rzeźba współczesna m.in. Jerzego Beresia czy Władysława Hasiora. Podopieczni z Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu nie mieli dotąd okazji zobaczyć tak wiele, zróżnicowanych dzieł, które znajdują się w jednym miejscu i jednocześnie tak mocno pobudzają wyobraźnię odbiorcy. Nasze zwiedzanie przerwaliśmy, aby zjeść obiad w kawiarni muzeum, po którym kontynuowaliśmy poznawanie sztuki polskiej.
Widać było, że na grupie duże wrażenie wywierały obrazy wielkich gabarytów m.in. "Śluby Jana Kazimierza" Jana Matejki, "Krajobraz" Jerzego Tchórzewskiego, czy obrazy Tadeusza Brzozowskiego.
W trakcie spotkania dużo rozmawialiśmy, wymienialiśmy się wrażeniami i szukaliśmy odpowiedzi jakie tematy zostały poruszane w sztuce polskiej zwłaszcza od lat 40. do lat 70. XX wieku.
Po zakończeniu Lekcji Kultury nasi goście otrzymali konspekty z historią Panoramy Racławickiej i Muzeum Narodowego oraz puzzle edukacyjne. Cała grupa podkreśliła radość ze wspólnie spędzonego dnia żegnając się słowem "Dziękujemy!".

Mecenat nad przedsięwzięciem sprawuje Marek Łapiński - Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Strona główna