Współpraca regionalna Alzacja-Dolny Śląsk

WROSTJA

EKOGLASS

Zamówienia publiczne

Szkolenia

Raporty OKIS

Konkursy

Wrocławskie Promocje Dobrych Książek

Wakacyjne Tanie Wrocławskie Czytanie

Spotkania Weszehradzkie

Dolnośląski Festiwal Artystyczny

Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej

Dolnośląska Akademia Plastyczna

Lekcje Kultury

Przegląd Telewizyjnych Filmów o Sztuce Szpital w kolorze


Lekcje Kultury - mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Ścinawce Dolnej w Panoramie Racławickiej i Muzeum Narodowym

W dniu 17 listopada 2010 r. Dział Edukacji Kulturalnej Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu, którego kierownikiem jest Agnieszka Prusak-Cybulska zorganizował kolejne Lekcje Kultury dla podopiecznych z Domu Pomocy Społecznej we Ścinawce Dolnej. Nasi goście po raz pierwszy mieli okazję zobaczyć Muzeum Narodowe we Wrocławiu oraz jego oddział - Panoramę Racławicką. Tradycyjnie spotkaliśmy się w budynku, gdzie znajduje się słynne dzieło namalowane w XIX wieku. Grupa oniemiała na widok panoramicznego obrazu, ale pod koniec seansu poszczególne osoby zaczęły zadawać pytania związane z technikami malarskimi. Wiele osób sądziło, że jest to malarstwo ścienne. Spacer po parku Juliusza Słowackiego pozwolił na chwilę konwersacji o iluzji Panoramy i rzeczywistych przedmiotach jakie zauważyliśmy na sztucznie zrobionej przestrzeni. Następnie przeszliśmy pod Pomnik Ofiar Zbrodni Katynia, aby porozmawiać o funkcji pomników i jaki temat został ukazany przez autora tegoż.
Grupa z radością i ogromnym zaangażowaniem przystąpiła do zwiedzania Muzeum Narodowego, w którym także zjedliśmy obiad.
W gmachu Muzeum i części zw. Lapidarium obejrzeliśmy najstarsze zbiory sztuki kamiennej po czym oglądaliśmy XIV-wieczną rzeźbę sakralną. Skupiliśmy się na charakterystyce takich świętych jak Barbara, Jan Chrzciciel, Piotr, Paweł. Nasi goście poznali m.in. epitafia średniowieczne i barokowe, mieli okazję porównać poszczególne obrazy z różnych epok o tej samej tematyce, ale odmiennych cechach stylowych. W trakcie zwiedzania narodziły się takie pytania jak: dlaczego Judasz jest rudy i o czym to świadczy, czemu poszczególne kolory coś znaczą np. czerwień, czerń, biel, dlaczego porcelana była nazywana "białym złotem" i wiele innych.
Nasze spotkanie od początku do końca było radosne. Po zakończeniu cała grupa otrzymała upominki w postaci puzzli edukacyjnych oraz konspekty z historią Panoramy Racławickiej i Muzeum Narodowego. Każdy z uczestników osobiście podziękował za mile spędzony czas i za możliwość obejrzenia tylu ciekawych, dolnośląskich dzieł sztuki.

Mecenat nad przedsięwzięciem sprawuje Marek Łapiński - Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Strona główna