Współpraca regionalna Alzacja-Dolny Śląsk

WROSTJA

EKOGLASS

Zamówienia publiczne

Szkolenia

Raporty OKIS

Konkursy

Wrocławskie Promocje Dobrych Książek

Wakacyjne Tanie Wrocławskie Czytanie

Spotkania Weszehradzkie

Dolnośląski Festiwal Artystyczny

Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej

Dolnośląska Akademia Plastyczna

Lekcje Kultury

Przegląd Telewizyjnych Filmów o Sztuce Szpital w kolorze


Lekcje Kultury - wizyta w Panoramie Racławickiej i Muzeum Narodowym grupy z Domu Pomocy Społecznej w Legnickim Polu

W dniu 24 listopada 2010 r. Dział Edukacji Kulturalnej Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu, którego kierownikiem jest Agnieszka Prusak-Cybulska zorganizował kolejne Lekcje Kultury dla mieszkanek z Domu Pomocy Społecznej w Legnickim Polu.
Program Lekcji Kultury obejmuje zwiedzanie Panoramy Racławickiej, Muzeum Narodowego oraz zapoznanie się z Pomnikiem Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Oglądając trzy wyżej wymienione obiekty najwięcej emocji wywołał panoramiczny obraz. Nasi goście mieli trudność z rozpoznaniem, gdzie kończy, a gdzie zaczyna się malowidło. Wszyscy zgodnie przyznali, że nasza percepcja została poddana próbie. Wiele osób wybrało swój ulubiony fragment. Jednym z nich była np. część przedstawiająca gen. Tadeusza Kościuszkę na koniu.
Po zakończonym seansie spacerowym krokiem podążaliśmy do Muzeum Narodowego. Najpierw jednak skupiliśmy uwagę na wymownym pomniku Ofiar Zbrodni Katyńskiej, który nawet dla byłych mieszkańców Wrocławia był nieznany.
Krótkie przypomnienie wydarzeń z 1940 roku spowodowało, że nasza grupa była w melancholijnym nastroju. W gmachu Muzeum Narodowego zaduma ustąpiła ciekawości, ponieważ mieszkanki Domu Pomocy Społecznej ochoczo przystąpiły do zwiedzania zbiorów muzeum. Niektóre przedmioty tj. ozdobne kafle, klucze - o tak dużych rozmiarach, szyldy cechów prawie nie pojawiają się w obecnych czasach. Dużo także radości sprawiało naszym gościom rozpoznawanie tematów umieszczonych na ołtarzach średniowiecznych i obrazach tablicowych.
Podczas zwiedzania zjedliśmy obiad w muzealnej kawiarni, po którym oglądaliśmy galerie z polską sztuką współczesną, gdzie grupa miała zadanie do wykonania. Wśród licznych obrazów każdy wybrał dzieło, które najbardziej mu się podobało i przed wyróżnionym obrazem dzielił się swoimi odczuciami.
Spotkanie zakończyliśmy wymieniając się wrażeniami i dziękując za wspólną wycieczkę. Na koniec nasi goście otrzymali puzzle edukacyjne, a Dział Edukacji Kulturalnej w ramach podziękowań otrzymał ręcznie robione upominki i podziękowania.

Mecenat nad przedsięwzięciem sprawuje Marek Łapiński - Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Strona główna