Współpraca regionalna Alzacja-Dolny Śląsk

WROSTJA

EKOGLASS

Zamówienia publiczne

Szkolenia

Raporty OKIS

Konkursy

Wrocławskie Promocje Dobrych Książek

Wakacyjne Tanie Wrocławskie Czytanie

Spotkania Weszehradzkie

Dolnośląski Festiwal Artystyczny

Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej

Dolnośląska Akademia Plastyczna

Lekcje Kultury

Przegląd Telewizyjnych Filmów o Sztuce Szpital w kolorze


Lekcje Kultury - udział w operze Krzysztofa Pendereckiego Raj utracony podopiecznych z Polskiego Związku Niewidomych we Wrocławiu

Dział Edukacji Kulturalnej Ośrodka Kultury i Sztuki kontynuując program Lekcje Kultury zorganizował dla podopiecznych z Polskiego Związku Niewidomych mieszczącego się przy ul. Grunwaldzkiej we Wrocławiu wyjście do Opery Wrocławskiej na spektakl Raj utracony.

Nasze spotkanie - pierwsze w tym roku - rozpoczęliśmy 19 stycznia 2011 r. o godz. 18.40 w gmachu opery. Opiekun grupy w imieniu Polskiego Związku Niewidomych przekazał list z podziękowaniami dla autora Lekcji Kultury - kierownika Działu Edukacji Kulturalnej OKiS Agnieszki Prusak-Cybulskiej.
Nasi goście byli ożywieni możliwością zobaczenia przedstawienia operowego, które nawiązuje do poematu epickiego Johna Miltona z XVII wieku. Każdy chciał także wysłuchać oprawę muzyczną skomponowaną przez Krzysztofa Pendereckiego.
Zmienna atmosfera spektaklu, gdzie pojawiali się tacy bohaterowie jak: Lucyfer, Adam i Ewa, Bóg, Grzech, Śmierć, udzieliła się całej widowni. Wszyscy angażowali się w wydarzenia odbywające się na scenie.
Niezwykle dynamiczna, pełna zaskakujących dźwięków i śpiewu muzyka dopełniała tragedię pierwszych ludzi, którzy za zjedzenie zakazanego owocu zostali wygnani z raju i naznaczeni grzechem pierworodnym.
W trakcie przerwy i po zakończeniu spektaklu mogliśmy spokojnie porozmawiać i podzielić się wrażeniami. Podczas dyskusji po raz kolejny potwierdził się fakt, że wyjście do opery jest niezwykle potrzebne dla całego społeczeństwa, zwłaszcza jeśli spektakl porusza uniwersalne tematy. Gry wspominaliśmy muzykę Krzysztofa Pendereckiego jedna z pań zamknęła oczy, jakby nadal delektowała się dźwiękami niedawno usłyszanej muzyki.
Nasi goście dziękowali za pobudzenie ich wyobraźni oraz zmysłów i z radością opuszczali Operę Wrocławską.

Ze strony OKiS-u koordynatorem była kierownik Działu Edukacji Kulturalnej Agnieszka Prusak-Cybulska i Teresa Milewicz oraz opiekunowie z Polskiego Związku Niewidomych.


Mecenat nad przedsięwzięciem sprawuje Rafał Jurkowlaniec - Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Strona główna