Współpraca regionalna Alzacja-Dolny Śląsk

WROSTJA

EKOGLASS

Zamówienia publiczne

Szkolenia

Raporty OKIS

Konkursy

Wrocławskie Promocje Dobrych Książek

Wakacyjne Tanie Wrocławskie Czytanie

Spotkania Weszehradzkie

Dolnośląski Festiwal Artystyczny

Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej

Dolnośląska Akademia Plastyczna

Lekcje Kultury

Przegląd Telewizyjnych Filmów o Sztuce Szpital w kolorze


Lekcje Kultury - zwiedzanie Panoramy Racławickiej, Pomnika Ofiar Zbrodni Katyńskich i kolekcji Muzeum Narodowego przez podopiecznych z Polskiego Związku Niewidomych

W dniu 27 stycznia 2011 r. Dział Edukacji Kulturalnej Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu, którego kierownikiem jest Agnieszka Prusak-Cybulska, zorganizował Lekcje Kultury dla grupy z Polskiego Związku Niewidomych mieszczącego się przy ul. Grunwaldzkiej we Wrocławiu.
Przed obejrzeniem głównego dzieła rozpoczęliśmy zwiedzanie Panoramy Racławickiej od tzw. małej rotundy, w której znajduje się makieta z rozrysowaną bitwą. Następnie obejrzeliśmy dokument o konserwacji obrazu, by po chwili móc podziwiać słynne XIX-wieczne dzieło. Gdy tylko znaleźliśmy się przed obrazem zapadła wymowna cisza. Każdy z uczestników delektował się patrząc na malarskie widowisko. W trakcie oglądania zaczęliśmy dyskutować nad walorami panoramicznego płótna i staraliśmy się odkryć techniki jakie użyli artyści, aby wywołać wrażenie iluzji.
Kolejnym punktem programu był spacer po parku J. Słowackiego, gdzie znajduje się pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Wiele osób nie wiedziało, że we Wrocławiu znajduje się tego rodzaju monument. Pomnik wywarł ogromne wrażenie na naszych gościach.

W Muzeum Narodowym zrobiliśmy przerwę na obiad, po których zwiedzaliśmy takie ekspozycje jak: Sztuka śląska XII-XVI w., Sztuka śląska XVI-XIX w., Polska sztuka współczesna.
Mimo problemów ze wzrokiem grupa chętnie brała czynny udział w spotkaniu. W trakcie zwiedzania porównywaliśmy poszczególne dzieła, a wiele osób chętnie opowiadało anegdoty z własnego życia, które nawiązywały do oglądanego obrazu. Wiele radości sprawiła nam jedna z tymczasowych wystaw muzeum, a mianowicie Meblowy salon gier. Wśród eksponatów znalazły się tu stoliki wraz z akcesoriami do gry w szachy i w karty.

Po wspólnie spędzonym dniu w Panoramie Racławickiej i Muzeum Narodowym, zadowoleni żegnaliśmy się w gmachu muzeum. Każdy z uczestników dziękował organizatorom za możliwość poznania dzieł naszej kultury. Na zakończenie Lekcji Kultury nasi goście otrzymali konspekty z historią Panoramy Racławickiej, Muzeum Narodowego i Ostrowa Tumskiego.

Ze strony OKiS-u koordynatorem była kierownik Działu Edukacji Kulturalnej Agnieszka Prusak-Cybulska wraz z Teresą Milewicz i opiekunowie z Polskiego Związku Niewidomych.


Mecenat nad przedsięwzięciem sprawuje Rafał Jurkowlaniec - Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Strona główna