Współpraca regionalna Alzacja-Dolny Śląsk

WROSTJA

EKOGLASS

Zamówienia publiczne

Szkolenia

Raporty OKIS

Konkursy

Wrocławskie Promocje Dobrych Książek

Wakacyjne Tanie Wrocławskie Czytanie

Spotkania Weszehradzkie

Dolnośląski Festiwal Artystyczny

Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej

Dolnośląska Akademia Plastyczna

Lekcje Kultury

Przegląd Telewizyjnych Filmów o Sztuce Szpital w kolorze


Lekcje Kultury - zwiedzanie Panoramy Racławickiej Muzeum Narodowego przez dzieci i młodzież z Rodzinnych Domów Dziecka (nr 8, 10, 14) we Wrocławiu

W dniu 17 lutego 2011 r. Dział Edukacji Kulturalnej Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu, którego kierownikiem jest Agnieszka Prusak-Cybulska, zorganizował Lekcje Kultury dla kolejnych podopiecznych z wrocławskich domów dziecka.
Spotkanie rozpoczęliśmy w Panoramie Racławickiej, gdzie mieliśmy okazję obejrzeć malarskie szkice Jana Styki, makietę z bitwą pod Racławicami oraz słynny obraz. Dynamicznie skomponowane płótno wywarło na naszych gościach ogromne wrażenie. Po wyjściu z Panoramy rozmawialiśmy na temat technik plastycznych i tematów jakie były istotne w sztuce XIX wieku.
Podczas spaceru po parku J.Słowackiego zatrzymaliśmy się przy Pomniku Ofiar Zbrodni Katynia. Tylko nieliczne osoby znały ten monument. Wszyscy dokładnie obejrzeliśmy przejmującą scenę, która nawiązuje do przedstawień Piety.
Następnie przeszliśmy do gmachu Muzeum Narodowego. Niektórzy byli w tego typu instytucji pierwszy raz. Po zapoznaniu dzieci i młodzieży z historią muzeum, rozpoczęliśmy naszą wędrówkę po dziejach sztuki od najwcześniejszej - sztuki kamiennej. Rozpoznanie postaci w rzeźbie kamiennej nie było łatwym zadaniem, ale nasi goście poradzili sobie doskonale. Przy sarkofagu Henryka Probusa IV rozmawialiśmy o rycerstwie i znaczeniu tej grupy społecznej dla ówczesnej epoki. Kiedy natomiast przeszliśmy do malarstwa XIV - wiecznego rozmawialiśmy o sztuce sakralnej m.in. jakie były najbardziej popularne tematy, w jaki sposób poznajemy święte postacie, czym charakteryzuje się dana epoka.
Podczas zwiedzania mieliśmy przerwę na obiad, a po nim kontynuowaliśmy oglądanie zbiorów muzealnych. Nasi goście zachwycali się rzemiosłem artystycznym i XIX - wiecznym malarstwem pejzażowym. Gdy oglądaliśmy sztukę współczesną najwięcej emocji wywarła kolekcja ceramiki i szkła, w której znajduje się wiele unikatowych i ciekawych eksponatów tj: kubistyczne wazony Zbigniewa Horbowego, szklane wazony Henryka Albina Tomaszewskiego, czy kolorowe obiekty Czesława Zubera. Muzeum ma w swoich zbiorach przedmioty wykonane przez pierwszych wrocławskich pedagogów-ceramików m.in. Rudolfa Krzywca i Krystyny Cybińskiej. Mieszane uczucia wywołała sztuka Władysława Hasiora. Niektóre osoby chętnie oglądały asamblaże artysty, które przypominały im wielkie zabawki i śmieszne potwory, inni natomiast uciekali jak najszybciej do kolejnej sali, ponieważ sztuka Hasiora ich przerażała i wywoływała uczucie lęku. Zwłaszcza silnie oddziaływał sztandar przedstawiający klęskę sennej mary "Czarny sen" z 1968 roku.
Po zakończonych Lekcjach Kultury grupa otrzymała gry edukacyjne, konspekty z historią Panoramy Racławickiej, Muzeum Narodowego i Ostrowa Tumskiego oraz krzyżówkę, której hasła związane były z eksponatami muzealnymi. Dzieci i opiekunowie placówek złożyli serdeczne podziękowania dla kierownika Działu Edukacji Kulturalnej Agnieszki Prusak-Cybulskiej.
Pełni wrażeń i nowych wiadomości o sztuce, pożegnaliśmy się w gmachu muzeum.Mecenat nad przedsięwzięciem sprawuje Rafał Jurkowlaniec - Marszałek Województwa Dolnośląskiego.


Strona główna