Współpraca regionalna Alzacja-Dolny Śląsk

WROSTJA

EKOGLASS

Zamówienia publiczne

Szkolenia

Raporty OKIS

Konkursy

Wrocławskie Promocje Dobrych Książek

Wakacyjne Tanie Wrocławskie Czytanie

Spotkania Weszehradzkie

Dolnośląski Festiwal Artystyczny

Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej

Dolnośląska Akademia Plastyczna

Lekcje Kultury

Przegląd Telewizyjnych Filmów o Sztuce Szpital w kolorze


Lekcje Kultury – wyjście do Panoramy Racławickiej i Muzeum Narodowego podopiecznych z Rodzinnych Domów Dziecka (nr 14, 18, 20, 28)

W dniu 3 marca 2011 roku Dział Edukacji Kulturalnej Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu, którego kierownikiem jest Agnieszka Prusak-Cybulska, zorganizował „Lekcje Kultury” dla dzieci z wrocławskich domów dziecka.
Z naszymi gośćmi spotkaliśmy się o godz 10.00 w gmachu Panoramy Racławickiej. Wiele dzieci po raz pierwszy miało okazję zobaczyć wielkoformatowe płótno, które przedstawia znaną bitwę pod Racławicami z 1794 roku. Młodzież bez problemu rozróżniła głównych bohaterów przedstawienia. Słuchając opowieści lektora przechodziliśmy obok dzieła podziwiając jednocześnie jego mistrzowskie wykonanie.
Po obejrzeniu panoramy przeszliśmy do Pomnika Ofiar Katynia. Temat i sposób przedstawienia matki opłakującej syna wzruszył naszych gości. Młodzież w skupieniu słuchała historii związanej z powstaniem monumentu.
Kolejnym punktem programu „Lekcji Kultury” było zwiedzanie Muzeum Narodowego. Tradycyjnie rozpoczęliśmy naszą wycieczkę od najstarszej sztuki, czyli eksponatów wykonanych z kamienia. Następnie przeszliśmy do galerii ze sztuką śląską z XVI wieku, gdzie oglądaliśmy nadnaturalnych rozmiarów figury świętych. Wśród licznych zbiorów muzealnych dużym zainteresowaniem cieszyły się przedmioty związane z kultem religijnym np. relikwiarze oraz małe przedmioty użytkowe tj. zamki, monety, pieczęcie i broń.
W trakcie zwiedzania zrobiliśmy przerwę na obiad, po którym Kierownik Działu Edukacji Kulturalnej, przekazała upominki w postaci gier edukacyjnych oraz konspekty z historią Panoramy Racławickiej, Muzeum Narodowego i Ostrowa Tumskiego, a dzieci wraz z opiekunami złożyli jej serdeczne podziękowania za możliwość uczestniczenia w kulturalnym wydarzeniu. Mieliśmy także okazję obejrzeć unikatowe przedmioty związane z grami hazardowymi np. stoliki do gry.
Podczas oglądania wystaw i na podstawie otrzymanych materiałów naukowych, podopieczni domów dziecka mieli odnaleźć przedmiot artystyczny (obraz, rzeźbę lub instalację). Następnie wspólnie opisywaliśmy dzieło zwracając szczególną uwagę na jego temat, technikę i czas powstania.
Grupa była pełna życia i ochoczo oglądała kolejne wystawy. Po zakończonych „Lekcjach Kultury” wymienialiśmy się spostrzeżeniami. Sztuka średniowieczna okazała się mniej ciekawa niż sztuka XIX wieku. Instalacje współczesne zdecydowanie bardziej się podobały niż rzeźba z XVIII wieku. Wiele osób deklarowało się, że jeszcze nie jeden raz przyjdą obejrzeć zbiory muzeum.


Mecenat nad przedsięwzięciem sprawuje Rafał Jurkowlaniec – Marszałek Województwa Dolnośląskiego.Strona główna