Współpraca regionalna Alzacja-Dolny Śląsk

WROSTJA

EKOGLASS

Zamówienia publiczne

Szkolenia

Raporty OKIS

Konkursy

Wrocławskie Promocje Dobrych Książek

Wakacyjne Tanie Wrocławskie Czytanie

Spotkania Weszehradzkie

Dolnośląski Festiwal Artystyczny

Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej

Dolnośląska Akademia Plastyczna

Lekcje Kultury

Przegląd Telewizyjnych Filmów o Sztuce Szpital w kolorze


Lekcje Kultury – zwiedzanie Panoramy Racławickiej Muzeum Narodowego przez dzieci i młodzież z Rodzinnych Domów Dziecka we Wrocławiu

Dnia 10 lutego 2011 r. Dział Edukacji Kulturalnej Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu, którego kierownikiem jest Agnieszka Prusak-Cybulska, zorganizował „Lekcje Kultury” dla dzieci z wrocławskich domów dziecka.
Spotkanie rozpoczęliśmy o godz. 10.30 w budynku Panoramy Racławickiej, gdzie zapoznaliśmy się z eksponatami znajdującymi się w małej rotundzie i obejrzeliśmy dokument o konserwacji obrazu.
Podczas pobytu na platformie widokowej grupa skupiła się na znalezieniu granicy między płótnem a rzeczywistymi przedmiotami. Niektórzy w wyniku zetknięcia się z obrazem mieli łzy w oczach. Nawet najmłodsi uczestnicy „Lekcji kultury” byli zafascynowali iluzją przedstawienia. Po dokładnym obejrzeniu dzieła powtórzyliśmy najważniejsze informacje dotyczące dzieła np. kto był pomysłodawcą obrazu, czego dotyczyła bitwa, kiedy powstał obraz itp.
Następnie przeszliśmy pod Pomnik Ofiar Zbrodni Katynia. Monument wzruszył naszych gości. Przejmująca scena matki opłakującej syna – żołnierza wywołała u podopiecznych z rodzinnych domów dziecka smutek i powagę.
Po dłuższej chwili przeszliśmy do Muzeum Narodowego, gdzie rozpoczęliśmy zwiedzanie od wystawy znajdującej się w sali sztuki kamiennej, a po obejrzeniu której, zrobiliśmy przerwę na obiad. Podczas przerwy Pani Agnieszka Prusak-Cybulska otrzymała podziękowania w imieniu dzieci i opiekunów placówek uczestniczących w „Lekcjach Kultury”.
Strona główna